Ciekawostki

Motyle są przepiękną dekoracją przyrody. Od wieków zachwycają ludzi, dlatego warto dowiedzieć się coś więcej o tych owadach. Poniżej kilka zaskakujących ciekawostek:

  • Motyle, zaraz po chrząszczach stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów. Aktualnie na świecie żyje ponad 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce ponad 3 tysiące. Osiedlają się na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą.

 

  • Czy wiedziałeś, że długość życia dorosłego motyla wynosi tylko od 2 do 4 tygodni. Zimową porą, motyle niezależnie od tego w jakim są stadium rozwoju, przechodzą w stan hibernacji, dzięki której mogą przeżyć nawet 9 miesięcy. Dorosłe motyle podczas tego niezbyt długiego życia latają z prędkością do 12 km/h, rozróżniając tylko 3 kolory: żółty, czerwony i zielony.

 

  • Jeśli chodzi o menu motyli to dorosłe motyle lubią nektar kwiatowy i sok z owoców, który spijają za pomocą trąbki. Jednak to nie wszystko! Ich pożywienie to także odchody zwierząt, padlina czy błoto (dlatego często możemy obserwować jak motyle obsiadają kałuże po deszczu pochłaniając w ten sposób sól, azot i cenne aminokwasy). Warto podkreślić, iż motyl nie musi brać niczego do ust, bowiem na jego stopach znajdują się receptory smaku.

 

  • Motyli wzrok – te owady są krótkowidzami. Widzą zupełnie dobrze na odległość około 3-3.5 metra, a obraz poza tą odległością jest niestety rozmazany. Co ciekawe, owady te mają jednak umiejętność  widzenia kolorów w ultrafiolecie, których człowiek nie widzi.

 

  • W amazońskiej dżungli często można zaobserwować widok motyla oblegającego głowy żółwi. W jakim celu? Kolorowe motyle spijają żółwie łzy i w ten sposób uzupełniają niedobory sodu w swoim organizmie, czyli pierwiastka, którego niedomiar w południowo-wschodnim Peru.

 

  • Biorąc po uwagę barwę skrzydeł motyli, niektóre z nich wyróżniają się pewnymi cechami szczególnymi i nie można o nich nie wspomnieć. Motyl szklanoskrzydły zwany Greta oto zamieszkujący Amerykę Środkowa, od Meksyku do Panamy należy do motyli dziennych, a swoją sławę zawdzięcza dzięki oryginalnym, przezroczystym skrzydłom . Rozpiętość jego bajkowych skrzydełek sięga 6 cm i co istotne może on kamuflować się znikając z oczu wygłodniałym drapieżnikom.  
bezbarwnypng

Drugi, nietypowy motyl, którego nazwa wzięła się od zdobień na jego skrzydłach to motyl o nazwie 89’98. Jak łatwo się już domyśleć  zdobienia na jego skrzydłach z jednej strony przypominają liczbę 89, zaś z drugiej 98.


0ae2e15c-c5d2-4680-bd50-ee8b6b97b01cpng